Změna cílové hory – Dhaulagiri 8167 m

 

Koncem týdne jsme obdrželi ne zcela příjemnou zprávu z nepálské agentury, která nám vyřizuje permit na Cho-Oyu. Agentura nyní nedoporučuje výstup na Cho-Oyu z tibetské strany všem horolezcům ze Západu, důvodem jsou vzrůstající občanské nepokoje na území čínského Tibetu. Současná politická situace v Tibetu je problematická a málo předvídatelná, hovoří se dokonce o uzavření Tibetu pro všechny západní návštěvníky v termínu pobytu naší expedice.

Dhaulagiri 8167 m

S možným uzavřením Tibetu jsme předběžně počítali, protože v roce 2010 (50 let od čínské invaze do Tibetu) byl Tibet cca půl roku uzavřen pro všechny západní návštěvníky. Jako náhradní variantu jsme proto zvolili neméně významný himálajský vrchol Dhaulagiri (8167 m), který leží v Nepálu, tedy v politicky bezproblémové zemi.

Dhaulagiri v místním jazyce znamená „Bílá hora“. Jižní a západní stěny Dhaulagiri tvoří kolmé stěny vysoké přes 4 000 m, proto hora vypadá velmi majestátně a po dlouhá léta byla také považována za nejvyšší na světě.

Náročnost výstupu je srovnatelná s Cho-Oyu. Čistota výstupu bude zachována, tzn. bez použití kyslíkových přístrojů a výškových nosičů.

Osobně vidím toto řešení jako jistější a proto také volíme změnu cílové hory – tedy výstup na Dhaulagiri.

Podrobné informace o expedici si můžete přečíst zde

Autoři: Tomáš Petreček, Kateřina Piechowicz