ADVENTURE RACE

Extrémní závody – ADVENTURE RACE

Ten závod prostě musíš dokončit! I když už třetí den nespíš a na nohou máš hluboké puchýře. Protože limity existují pouze v lidské mysli. A to platí u závodů Adventure race dvojnásob. 

„Výčitky, že to člověk vzdal, jsou mnohem, mnohem delší než celý závod a doženou vás, ještě než si vyzujete boty“, říká Tomáš Petreček o Adventure race.

Mistrovství světa v Adventure race – Ekvádor 2014

Adventure race jsou týmové závody (smíšený tým = obvykle tři muži a jedna žena), které se odehrávají na nejzajímavějších místech světa (vysoké hory, vyprahlé pouště, tropické džungle, nekonečné moře, divoké řeky a hluboké kaňony. Týmy stráví na trase několik dní nonstop, přičemž spánek se během několikadenního sportovního vypětí počítá na minuty. Důležitým prvkem je také taktika a především mapová navigace, pomocí které celý tým postupuje neznámým a často velmi náročným terénem kupředu. Používá se pouze papírová mapa a kompas, veškeré ostatní navigační systémy jsou přísně zakázány. Neexistují zde ani žádné občerstvovací stanice, záleží pouze na týmu, co si před závodem k jídlu a pití připraví.

Mistrovství světa v Adventure race – Paraguay 2022

Extrémní závody Adventure race dokonale prověří nejen fyzickou kondici, ale hlavně psychiku každého závodníka a celého týmu. Vyrovnat se s nekonečnými etapami v horku nebo naopak v chladu, se spánkovou deprivací a v celkovém nepohodlí není opravdu snadné. Navíc se v průběhu závodu přidá nutnost zvládnout bolest minimálně z otlaků a puchýřů, které se dřív nebo později objeví. Posledním velkým specifikem závodů je noc. V noci se může stát doslova cokoliv, nároky na pozornost jsou výrazně větší než za dne, což může být problém především v pokročilejší fázi závodu, kdy se snadno mísí realita s halucinacemi.

I proto je tak důležitá týmová spolupráce. Navzájem si pomoci, když je třeba, překonat krize, kontrolovat navigaci a společně si užít chvíle úspěchů a euforii z dlouho očekávaného překročení cílové čáry.

Mistrovství světa v Adventure race – Ekvádor 2014

Závody Adventure race mají také své specifikum a to ohromnou soudržnost týmu. Tím, že spolu tito lidé prožívají situace v extrémním tempu a nasazení, dochází mezi nimi k silnému poutu. Zdá se až neuvěřitelné, co lidské tělo dokáže. Fascinace schopnostmi člověka, obyčejného smrtelníka v krajních situacích, to je jeden z důvodů, proč lidé dělají Adventure race.

Mistrovství světa v Adventure race – Reunion 2018

Tomáš Petreček má na kontě řadu závodů Adventure race.

Tady jsou některé z nich:

Mistrovství světa v Adventure race – Ekvádor 2014
Příchod do cíle Mistrovství světa v AR 2018 – 4. místo