O MNĚ

Tomáš Petreček (* 1979)

Tomáš Petreček je český horolezec a extrémní sportovec z Opavy. Pracuje u Hasičského záchranného sboru České republiky. Absolvoval mnoho úspěšných výstupů v horách. Z toho dva na osmitisícové vrcholyJe členem českého reprezentačního týmu v extrémních závodech Adventure race (Team Black Hill-Salomon/Suunto), kde se umístil na prvním místě ve světovém poháru a také byl čtvrtý na prestižním mistrovství světa. Mezi jeho oblíbené aktivity patří horolezectví, horské kolo, terénní běh a kajak.

V patnácti složil na táboře zkoušku Tři Orlí Péra. Když tento úkol plnil, 24 hodin nejedl, moc nespal a musel celou dobu mlčet. Trochu se i bál, protože byla opravdu tma. Zjistil, že extrémy se mu líbí a začal délku dobrovolného překonávání sama sebe prodlužovat. K běhu a horskému kolu postupně přidal kajak, lezení, aikido a skialpy.

A všechno v rychlém závodním tempu. Zjistil, že pocit, kdy se závodník pomyslně opře o cílovou pásku, překoná veškeré nástrahy a dorazí, někdy i po 8 dnech společně s týmem do cíle, je pro něj ta největší droga a musí to prožívat znovu a znovu.

 Hranice lidských možností se dají o tolik posunout!

Lidské tělo dokáže nespat několik dnů a běžet hodiny v kuse. Svým způsobem je to fascinující a tím tak zábavné.

Současně začal s horolezectvím. Nejprve na jeho rodných malých skalách v blízkém okolí, později v celé České republice i v zahraničí. Naplno jej očarovalo lezení v horách, které považuje za jednu z nejlepších možností, jak trávit volný čas.

A tvrdí: „Stoupání k vrcholu je pohyb, který doprovází pocit radosti a souznění s přírodou. A jaké to je dojít až na vrchol? Pro mne pocit, který se jen těžko popisuje. Ale tak krásný, že bych ho každému přál zažít.“

Osmitisícovky jsou po alpských velikánech dalším cílem opavského vytrvalce a horolezce. Stanout na vrcholu, dotknout se na chvíli nebe a věčnosti. To fascinuje každého, i Tomáše Petrečka.

6-hlavni-g-i-summit

Mezi největší sportovní úspěchy počítá:

Horolezeckou himálajskou kariéru započal v roce 2010. Nejvíce si cení:

Nejlepší dosažené výsledky v roce 2019:

Nejlepší dosažené výsledky v roce 2018:

Nejlepší dosažené výsledky v roce 2017:

Nejlepší dosažené výsledky v roce 2016:

Nejlepší dosažené výsledky v roce 2015:

Nejlepší dosažené výsledky v roce 2014:

Nejlepší dosažené výsledky v roce 2013:

Extrémní závody:

Horolezectví:

V roce 2013 byl Tomáš členem expedice Double Gasherbrum. Spolu s horolezci Markem Holečkem, Markem Novotným a Zdeňkem Hrubým strávili v Pákistánu dva měsíce. Za tu dobu stanuli na vrcholech dvou „osmitisícovek“ – info

Úspěchy expedice Double Gasherbrum 2013

Mezi největší sportovní úspěchy v letech 2009-2012 počítá: