Tomáš Petreček zdolal nejvyšší horu Rakouska (zdroj: Deník)

(zdroj: Opavský a Hlučínský Deník 1/2013)

Tomáš Petreček (vpravo) na vrcholu Grossglockneru.

Tomáš Petreček (vpravo) na vrcholu Grossglockneru.

Opava – Konec minulého a začátek nového roku si opavský adrenalinový sportovec a také horolezec Tomáš Petreček zpestřil výletem do Rakouska. Jeho cílem bylo v několika dnech hned dvakrát zdolat nejvyšší horu našich jižních sousedů Grossglockner.

 

Rakouské Alpy sice nejsou Himálaj, v nichž se Tomáš Petreček pokoušel pokořit vrchol Dhaulagiri, avšak i přesto není radno Grossglockner měřící 3798 metrů podceňovat. „Lezli jsme jižní a také severní cestou. Pro mě jako zkušeného horolezce to nebylo nic extra těžkého. Přálo nám počasí. Vrcholu se dalo dosáhnout i během jediného dne,“ ohlížel se za svou výpravou v Rakousku Tomáš Petreček.

Výstup na Grossglockner a Dhaulagiri údajně vůbec nejde porovnávat. Kvůli velkému rozdílu ve výšce samotné hory i jiným faktorům. „Když jste vysoko, někde okolo sedmi tisíc metrů nad mořem, působí na vás úplně jiný tlak. V Rakousku bylo lezení podstatně jednoduší. Netrpěli jste bolestmi hlavy a také z časového hlediska to nebylo až tak náročné,“ pokračoval.

Opavského adrenalinového sportovce jsme se zeptali také na to, zda nižší výška Grossglockneru nemůže zkušeného horolezce svádět k tomu, aby horu podceňoval: „Svádí to hlavně v tom ohledu, že můžete zanedbávat základy. Jištění a také pohyb v nižších sněhových pasážích.“

 

Tomáš Petreček - GrossglocknerProblém v podobě lavin

Velkým problémem při cestě na vrchol jsou zcela nepochybně laviny. Tomáš Petreček má to štestí, že se v této problematice dokonale vyzná. Jednou také na vlastní kůži poznal, co to je, když se země při posunu sněhu pořádně otřese.

„Před i během výstupu se vyplatí sledovat různé servery, kde je lavinová situace mapována. O tom, jak moc je to s lavinou vážné, se můžete přesvědčit i přímo na svahu. Dá se vykopat sonda. Jedná se však o časově náročnou záležitost, která se příliš neuplatňuje. Lavina má své zákonitosti,“ pokračoval Tomáš Petreček a přidal několik postřehů: „Lavinu jsem zažil jednou v rakouských Alpách. Nebylo to sice nic hrozného, ale musím přiznat, že mě to psychicky trochu rozhodilo. S lyžemi jsem se svezl o nějakých třicet nebo čtyřicet metrů dolů. Naštestí se mi nic nestalo.“

Expedice se připravuje

Při posledním rozhovoru s Tomášem Petrečkem naše redakce vyzvídala, zda se začala plánovat další expedice na některou z osmitisícovek. Tehdy člen týmu OpavaNet ještě konkrétní nebyl, ale v půlce ledna se celá výprava začíná pomalu ale jistě rýsovat.

„Rádi bychom zkusili vylézt na Broad Peak. Jedná se o dvanáctou nejvyšší horu světa měřící 8047 metrů. Měl bych se tam vydat společně s Liborem Uhrem. Momentálně se vše domlouvá. Jedná se se sponzory a podobně,“ posunul se dále. Tomáš Petreček čeká i na to, zda ho uvolní v zaměstnání. Pracuje jako záchranář: „Minule to nebylo jednoduché, ale nakonec mi bylo umožněno odjet. Mám štestí, že mě podporovali kolegové a v době expedice mě zastoupili.“

 

Stüdlgrat, GrossglocknerBroad Peak jako ideální varianta

Broad Peak byl vybrán zcela záměrně. Výpravě by mohlo hrát do karet, že v této oblasti jsou stálejší podmínky. Hora se nachází v pohoří Karakoram, jen osm kilometrů od dalšího věhlasného vrcholu K2. „Broad Peak by neměl být tak obtížný. Je dost pravděpodobné, že se nám ho povede pokořit. Když lezete třeba na K2, je desetiprocentní šance, že zdoláte vrchol,“ poznamenal.

Hora se rozkládá na hranici Pákistánu a Číny. V minulosti Tomáši Petrečkovi nevyšla expedici na vrchol Cho Oyu, jenž se nachází mezi Nepálem a Čínou. Výprava tenkrát musela být kvůli nepokojům a nestabilní situaci v této oblasti pozměněna. Nakonec se jelo na Dhaulagiri. „Nemáme žádné zprávy o tom, že by to u Broad Peaku bylo nebezpečné,“ doplnil.

Celá expedice do Asie by se měla uskutečnit v červnu, kdy panují vůbec nejpříhodnější podmínky: „O všem se teprve bude rozhodovat. Nejpozději do měsíce bychom chtěli mít jasno, abychom stihli všechno dobře naplánovat.“

 

Stüdlgrat, GrossglocknerChystá se na těžký závod v Polsku

Na nedostatek sportovního vytížení si v brzké době určitě nebude moci stěžovat. Třiadvacátého ledna odjede do Polska, kde se zúčastní Evropského poháru v Adventure Race. Závod bude měřit 470 kilometrů a uskuteční se ve východní části země. V oblasti Nízkých Beskyd. „Čeká nás porce na kole, běžkách a také různé lezecké aktivity,“ vysvětloval Tomáš Petreček, který bude hájit barvy Salomon/Suunto/OpavaNet týmu. V minulém roce měla jeho týmová kolegyně také při závodě v Polsku problémy s omrzlinami: „Nebylo to vůbec jednoduché. Panoval neskutečný mráz.“

Jen dva týdny po několikadenní štaci v Polsku se postaví na start Zimní horské výzvy. Z Trutnova poběží až do Karlovy Studánky. Celková vzdálenost činí 190 kilometrů. „Můžete běžet a také používat skialpy, lyže s volnou patou. Musíme projít některými checkpointy. Na trase zdoláme Kralický Sněžník nebo Praděd,“ mínil Tomáš Petreček a na závěr ještě dodal: „Nevím, co od toho můžeme čekat. Každopádně poběžíme ve dvojici, takže když bude problém, podržíme se.“

Více o Tomáši Petrečkovi můžete najít na jeho stránkách www.tomaspetrecek.cz.

Petr Dušek

Autor: Redakce