Tomáš Petreček opanoval 5bv a připravuje se na Ekvádor

Opava – Extrémní sportovec z Opavy Tomáš Petreček se zúčastnil svého posledního závodu před odletem do Ekvádoru, kde absolvuje mistrovství světa v Adventure Race. Pět Beskydských vrcholů vyhrál společně s Janem Zemaníkem.

Organizátoři celé akce si pro závodníky připravili vskutku pestrý a náročný program. Nejúspěšnější sportovec opavského okresu za minulý rok se svým kolegou od samého začátku potvrzovali roli největších favoritů.

„Rozhodně to nebylo jen o nás. Na čele jsme se neustále přetahovali o průběžné vedení s Janem Kotykem a Miroslavem Seidlem. Nakonec jsme tuto dvojici trhli až v samotném závěru,“ popisoval Tomáš Petreček, jenž si s Janem Zemaníkem na nejbližší pronásledovatele vytvořil dvanáctiminutový náskok.

Dvojice tak zvítězila ve dvanáctém ročníku extrémního závodu, jemuž se zkráceně říká 5BV. Zvládla ho za 17 hodin a 50 minut.

Trať přitom rozhodně nepatřila k nejjednodušším. Stačila jedna chyba při plánování trasy a závodníci mohli nabrat velkou ztrátu: „Z mého pohledu se jednalo o jeden z nejtěžších ročníků. Převýšení bylo velké. Na vrchol jste se mohli dostat několika způsoby. Snažili jsme se neustále kontrolovat mapu, abychom zvolili co nejrychlejší trasu postupu a také neudělali chybu.

Oproti jiným rokům, kdy zde třeba sněžilo, tentokrát panovalo nezvykle teplé počasí. Teploty se držely vysoko také přes noc.“

Dbá na své zdraví
Už nyní je jasné, že Tomáš Petreček absolvoval poslední ostrý závod před listopadovým odletem do Jižní Ameriky. Dá se říct, že šlo o takovou hodně malou generálku na mistrovství světa v Adventure Race, které se od 14. listopadu uskuteční v Ekvádoru.

Civilním povoláním profesionální hasič nechce nechat nic náhodě a před odcestováním do zámoří si dává pozor na to, aby si nepřivodil nějaké nepříjemné zdravotní komplikace. „Jsem na sebe hodně opatrný. Do žádných závodů jsem se nepřihlašoval. Nerad bych se před jednou z nejdůležitějších akcí sezony zranil,“ poznamenal Tomáš Petreček a vzápětí doplnil:

„Jednou se mi stalo, že jsem si před významným závodem způsobil zranění. Naštěstí mě to pak neomezovalo. Každopádně nyní neletím do Ekvádoru sám. Cestuju se svým týmem, dalšími třemi lidmi. Nechci nic riskovat. Jeden špatný okamžik může překazit plány celému týmu. V tréninku si ovšem nic neodpírám a poctivě makám.“

Berou hrubší boty a dezinfekci
Tomáš Petreček se s jeho parťáky může na světový šampionát připravit trochu lépe než posledně. Uplynulé mistrovství světa se konalo v Kostarice. Loni se překonávala džungle a velké převýšení.

„Profilu trati a ekvádorským podmínkám přizpůsobuji také svou přípravu. Dávám si delší treky v horách, abych si zvykl na převýšení,“ konstatoval extrémní sportovec z Opavy. Závod bude bezesporu spadat do kategorie „smrtících“. Celkově by se měl jít totiž sedm dní, což už je pořádná porce. Vzhledem k nadmořské výšce se musí věnovat dostatečné množství času aklimatizaci.

Velmi obezřetný se vyplatí být také v džungli. A to nejen kvůli tomu, že se zde nacházejí nebezpečné živočišné druhy. „V Kostarice jsme měli lehké boty a při dlouhém pobytu v bahnitém terénu se nám do nich dostala voda,“ mínil Tomáš Petreček a na závěr ještě uvedl:

„Řada z nás se potýkala s velice nepříjemnými problémy. A sice s infekcí chodidla. Tentokrát bereme dezinfekci a hrubší boty.“ Odlet týmu směr Ekvádor je naplánován na 1. listopad.

Deník, Petr Dušek – odkaz