Recenze: SALOMON XT Wings

Jelikož se zabývám eXtrémními závody, jako je Adventure race, dlouhými horskými běhy (B7, 5BV, LH24) potřebuji lehké pohodlné boty s vysokým tlumením a stabilitou. Při těchto závodech je obuv velmi důležitá a může výkon značně ovlivnit.

Měl jsem možnost vyzkoušet mnoho značek a modelů běžecké terénní obuvi. Nikdy jsem si výrazně nestěžoval na ten či onen model. Každý byl v něčem jiný, rozdíly však byly v konečném hodnocení minimální. Až do okamžiku, kdy jsem poprvé vyzkoušel boty Salomon a konkrétně model Salomon XT Wings. Od mého prvního závodu v těchto botech, jsem jim zůstal věrný až doposud. Od té doby co je používám, cítím obrovskou stabilitu, danou širší patou a výborné tlumení podrážky.

Věřte, že pokud by byly lepší boty na trhu, určitě bych je používal. U závodů trvajících i 9 dní NON-STOP, nejsou možné kompromisy. A jakékoliv usnadnění takové dlouhé námahy bych určitě využil. Pravidelně jezdím Adventur race závody evropského a světového poháru včetně MS a drtivá většina závodníků používají Salomony. Určitě jsou vidět i boty jiných značek, jako Asics, Adidas, La Sportiva, Nike atd., ale nadvláda Salomonu je jasná.

Co se týče výdrže XT Wings, je u mě dána stupněm extrémního nasazení v těžkých podmínkách. Horské, místy i skalnaté terény, řeky, bažiny v kombinaci s dlouhou aktivitou jsou na botách znát. Nikdy se mi však nestalo, že by se odlepila podrážka, či něco podobně závažného a já musel řešit náhradní varianty.

Doporučuji všem, kteří začínají s horskými maratony a lákají je závody v horském nebo lesním terénu na delší vzdálenosti.