O expedici

Nápad vyrazit na K2, kolem které jsem už několikrát procházel při minulých expedicích (Gasherbrum I, Gasherbrum II), vznikl vlastně docela přirozeně. Vždycky mě ten kopec zajímal, už když jsem četl knížky o himalájském lezení nebo sledoval filmy odehrávající se s v okolí největšího pevninského ledovce na světě – ledovce Baltoro.

No a letos to konečně přišlo a já vyrážím na K2 v týmu s Markem Novotným a Palom Luptákom, pokusit se o výstup na druhou nejvyšší horu světa (K2, 8611 m). Plán je jasný –  vylézt na vrchol Česenovým pilířem na rameno K2 a dále přes Bottleneck na vrchol. A to bez kyslíku a výškových nosičů a pokud možno s neustálým úsměvem. 

K2 (Čhogori) drží jeden statistický primát mezi všemi 14 osmitisícovkami – odehrálo se zde nejvíce nezdařených pokusů o výstup na vrchol. Přesto, že je K2 o 237 metrů nižší než Mount Everest, její relativní převýšení od úpatí na vrchol je větší. Navíc jsou její svahy mnohem strmější a obtížnější. První úspěšný výstup na K2 se odehrál 31. července 1954.

Česenův pilíř – jde se o pilíř protínající jižní stěnu. Pokoušel se o něj Angličan Doug Scott roku 1983 a Slovinec Tomo Česen roku 1986. Česen prostoupil celý pilíř do 8100 metrů, kde se napojuje na klasickou cestu. Odtud sestoupil. Jeho výstup dokončili až k vrcholu hory Španělé v roce 1994. Později tuto trasu zopakovalo několik dalších výprav. Jedná se o nejbezpečnější trasu na K2.

Předpokládaný průběh expedice:

Jen úzký výběr zajímavých a významných vrcholů, které cestou do BC zahlédneme: