NEW ROUTE – MASHERBRUM 2022

Pokus o horolezecký prvovýstup na legendární horu Masherbrum 7821 m.n.m.

Zprávy z expedice

O expedici

Horolezecká expedice na 7821 m.n.m. vysokou horu Masherbrum ležící v pákistánském pohoří Karákóram. Spolu s horolezcem Markem Holečkem a Radoslavem Grohem se pokusíme o prvovýstup novou linií na tento obtížně dostupný vrchol, bez kyslíkových přístrojů a alpským stylem.

Pokud se nám projekt povede, budeme po dlouhých třiceti letech první lidé, kteří stanou na vrcholu této legendární hory.

Masherbrum

Když v 19. století podplukovník Thomas George Montgomerie mapoval pohoří Karákóram v Pákistánu, tahle hora ho upoutala ze všech nejvíc. Rozhodl se ji proto označit zkratkou K1, aby bylo jasné, že v této oblasti vyšší nenajdete.

Pozdější měření sice ukázala, že se minimálně v tomhle mýlil, faktem zůstává, že jde o jednu z nejpůsobivějších hor na této planetě. A to nejen pro kartografy, ale zejména horolezce, kteří strmé stěny Mašerbrumu, jak se nyní oficiálně nazývá, obdivují při cestách na osmitisícovky v okolí.

Ke čtrnáctce osmitisícových vrcholů sice chybí Mašerbrumu necelé dvě stovky metrů, o to působivější je ale jeho ostrá prominence, která ční bezmála 2500 metrů nad nejbližším sedlem. Už při pohledu z dálky je tak jasné, že z hlediska lezení je mimořádně náročný.

Členové expedice

Partneři expedice