Informace Expedice Dhaulagiri 2012

Na začátku dubna vyráží horolezecká skupina Tomáš Petreček, Libor Uher, Petr Mašek a Marek Novotný na sedmou nejvyšší horu světa Dhaulagiri (8167 m), v místním jazyce přezdívanou také Bílá hora. Vrchol se nachází v Himalájích, přesněji v Nepálu, severozápadně od Pokhary, důležitého regionálního a turistického centra, poblíž hluboké rokle slavné řeky Kali Gandaki.

Po objevu hory západní civilizací v r. 1808, byla Dhaulagiri považována za nejvyšší horu na světě. Důvodem je značný a viditelný rozdíl v převýšení mezi Dhaulagiri a okolními vrcholy. Teprve po 30 letech byla před Dhaulagiri posunuta Kančendženga.

Dhaulagiri obklopují hluboká údolí. Na jihovýchodě protéká řeka Kali Gandaki a rozdíl mezi její hladinou a vrcholem hory je neuvěřitelných 7 000 výškových metrů na vzdálenosti pouhých 30 kilometrů. Jižní a západní stěna Dhaulagiri jsou vysoké přes 4 000 metrů, východní a severní stěna zhruba 3000 metrů. Dhaulagiri je velmi atraktivní horou, není totiž cloněna jinou vysokou horou a je proto za dobrého počasí viditelná až ze severní Indie.

Výstup na vrchol je obtížný zejména kvůli častým změnám počasí v této oblasti. Velkou roli také hraje nadmořská výška, ve které se budou horolezci pohybovat. Neboť jakákoliv aktivita v tomto prostředí je velice náročná a bez kvalitního tréninku téměř nemožná. Na Dhaulagiri vede několik výstupových cest.

Česká expedice se nahoru vydá severo-východním hřebenem. Jde o strmý výstup s několika lezeckými místy. Vybuduje Base Camp (4700 m), dále tábor C1 (5900 m), C2 (6600 m), C3 (7300 m) a poté se pokusí o dosažení vrcholu.

Spolu se dvěma českými horolezci se do základního tábora vypraví několik trekařů a lezců. Absolvují s výpravou aklimatizační výstup a cestu do Base Campu.

Dhaulagiri bude v případě úspěšného dosažení vrcholu první osmitisícovkou pro Tomáše Petrečka a čtvrtou pro Libora Uhra. Ten zdolal v roce 2007 K2 (druhý Čech v historii) a v roce 2010 vystoupil na Gasherbrum II. a Gasherbrum I. Dvojice Petreček a Uher tvoří už několik let tým a absolvují spolu pravidelně například závody dvojic v horském maratonu či týmové závody Adventure race. Oba horolezci se dobře znají a vědí, co od sebe mohou čekat.

Předběžný harmonogram expedice:

Autoři: Tomáš Petreček, Kateřina Piechowicz