New route – Gasherbrum I (2015)

Hypoxický trénink

Touto dobou už vrcholí veškeré přípravy na naší expedici Wild Challenge Gasherbrum I. Letos poprvé vyzkouším po dobu dvou měsíců před odjezdem v hypoxickém centru tzv. aklimatizační vysokohorský trénink. Sám jsem zvědavý, jak to bude fungovat..

Tady je rozhovor, který jsem poskytl Hypoxickému centru Čeladná, kam budu za speciálním tréninkem dojíždět:

Ahoj Tome, vím, že se chystáš na další výpravu do Himalájí. Co a kdy přesně na Tebe čeká? I když je to v předstihu – jak náročný podnik to pro tebe bude? Bude se lišit v něčem od předešlých?

Začátkem července odlétám s Markem Holečkem do Pákistánu, kde strávíme dva měsíce.  Chceme se pokusit o něco, co se ještě žádné expedici, žádnému horolezci před námi nepodařilo  – v plánu máme dokončit prvovýstup jihozápadní stěnou na Gasherbrum I. Už to, že nahoru nejdeme klasickou cestou, je oproti předešlým expedicím, kterých jsem se zúčastnil, úplně něco jiného. Bude to lezecky hodně náročné.

Půjde tedy o osvědčený tým?

Marek Holeček je jeden z našich nejzkušenějších horolezců. Oba jsme už na Gasherbumu I společně stáli, takže se můžeme plně soustředit na prvovýstup. Řekl bych, že se známe, rozumíme si a oba víme, co jeden od druhého můžeme čekat.

Co příprava? Oproti minulým letům zařadíš u nás v hypoxickém centru pracoviště Preventivní terapie v Čeladné tzv. aklimatizační vysokohorský trénink.  Můžeš širší veřejnosti přiblížit, v čem to spočívá? Jak to bude probíhat a co myslíš, že ti to přinese?

Do tréninku zařazuji vedle běhu a kola také delší pochody v horách s vyšší zátěží. Častěji lezu a chystáme se s Markem vyrazit ještě někam za lezením. Letos vyzkouším právě i hypoxické centrum v Čeladné.  Jde o trénink, který simuluje pobyt ve vyšší nadmořské výšce. Jde vlastně o trénink v prostředí, kde je vzduch s nižším obsahem kyslíku. Dýcháním takového vzduchu se zlepšuje sportovní výkon, poskytuje aklimatizaci pro podmínky v dané nadmořské výšce.

Jak dlouho se budeš za pomoci hypoxické aklimatizace připravovat? Bude pro tebe důležité využít i maximálních možností hypoxického generátoru a připravovat se na výšku okolo 6500 metrů nebo chceš více trénovat v intenzivní zátěži v nižších simulovaných výškách?

Do expedice zbývají necelé dva měsíce a ty bych chtěl využít právě i k hypoxické aklimatizaci. Do Čeladné budu dojíždět dvakrát týdně, rád bych to spojil i s tréninkem v horách. Předpokládám, že začnu s tréninkem na rotopedu ve výškách okolo 2000 metrů. Postupně ale přejdu i na klidovou přerušovanou hypoxii, kdy budu simulovat i výšku nad 4000 metrů, abych byl maximálně připravený do Himalájí. Kam až se při simulaci výšky dostanu, to se uvidí podle průběhu. Považuju za důležité se přiblížit k výškám aspoň 5000 m.

Budu ti držet palce při samotné expedici a zájemcům z řad tvých fanoušků budeme ještě přinášet pravidelné krátké zprávy z tvé přípravy. Díky za rozhovor a těším se na hypoxickém tréninku!

Ahoj!

Marek Navrátil (Hypoxické centrum)

Všechny další informace o hypoxické terapii, stejně jako o dalších službách pracoviště Preventivní Terapie Čeladná najdete na www.preventivniterapie.cz