Historický úspěch českých reprezentantů na mistrovství světa AR 2018!

Čeští reprezentanti Tereza Rudolfová, Jaroslav Krajník, Pavel Kurz a Tomáš Petreček závodící za tým Black Hill/Salomon/OpavaNet zaznamenali úžasný úspěch na MS Adventure Racing Francie/Reunion! Umístili se na 4. místě v konkurenci 60 světových týmů! Závod odstartoval 8. listopadu na francouzském ostrově Reunion v Indickém oceánu a náš tým na trase strávil 132 hodin a 45 minut. Letošní mistrovství světa nebylo ani tak náročné, pokud jde o délku závodu v kilometrech. Opačně tomu ale bylo pokud jde o náročnost časovou. I první tým Avaya z Nového Zélandu dosáhl cíle až po 117 hodinách. Extrémně vysoké převýšení a velmi těžce průchodný terén byl tím hlavním nepřítelem a velkou výzvou pro všechny účastníky. Trasa vedla přes nejvyšší vrcholy ostrova Reunion (cca 3100 m.n.m.) a zavedla závodníky i na lávová pole v těsné blízkosti činné sopky Piton de la Fournaise. Jednotlivé etapy byly velmi rozmanité a proto si závodníci museli po většinu závodu nést velké množství povinné výbavy a jejich batohy měly častokrát i přes 20kg. Ani velmi proměnlivé počasí, které přinášelo jak nízké tak vysoké teploty i vlhkost, podmínky neusnadnilo.

Tým Black Hill se dokázal prosadit na takové světové akci už v předešlých letech, kdy atakoval několikrát umístění v TOP 10. Získané zkušenosti se letos podařilo zúročit při těžké taktické a strategické bitvě. Bylo nutno kromě výborného fyzického výkonu zvolit také správné rozhodnutí ve správný čas, protože závod byl rozdělen na několik částí formou tzv. DARKZONE. Překonat tuto pomyslnou hranici, kdy týmy mohou do některých etap nastoupit pouze v denní dobu, bylo základem pro úspěšný výsledek. Kdo na předchozí etapě promeškal příliš mnoho času, musel potom za soumraku čekat buď v depu nebo na trase, až se opět rozední. A tento čas se započítával do celkového závodního času. Týmy před sebou pak už nebylo snadné dostihnout. Byla to tedy i skvělá strategie našeho týmu, která dopomohla k excelentnímu výsledku. Podobně dobře se dařilo i estonskému týmu ACE Adventure, který našemu týmu celou druhou půli závodu sekundoval a nakonec se oba sešli společně před poslední etapou v poslední Darkzone. Díky tomu, že finální etapou byla jízda na horském kole (MTB), byli naši papírovými favority v tomto miniboji o 4. resp. 5. místo. Jejich schopnosti na kole jsou opravdu na světové úrovni a Estonci jsou oproti tomu známí zase lepším trekem/během. I když poslední etapa trvala cca 10 hodin a mohlo se ledacos přihodit, podařilo se Čechům jednoznačně Estonce přemoct a do cíle nakonec dorazili s náskokem 45 minut.

Mnohem ostřejší souboj se odehrál mezi 2. a 3. týmem, které bojovaly v poslední fázi závodu prakticky až na cílovou čáru a jejich sprint do cíle je považován za nejdramatičtější vyvrcholení nejen letošního MS, ale šlo snad o nejtěžší souboj o pódiové umístění v celé historii AR! Vyšli z něj nakonec vítězně Švédové z týmu Haglöfs, když porazili domácí francouzský 400 Naturex tým o pouhou 1 minutu!

Nejlepší týmy:

1. AVAYA – Nový Zéland (117h 01min)
2. Silva Haglöfs – Švédsko (120h 44min)
3. 400Team Naturex – Francie (120h 45min)
4. Black Hill/Salomon/OpavaNet – Česko (132h 45min)
5. ACE Adventure – Estonsko (133h 30min)

Celkové výsledky MS jsou k nahlédnutí ZDE

Fotky ze závodu jsou dostupné na Facebooku nebo také Instagramu

zdroj: Česká asociace extrémních sportů
foto: Honza Zak