New route – Gasherbrum I (2015)

Expedice: Wild Challenge 2015

Pro Svět Outdooru 1/2015 – Cesty, Expedice, Osobnosti, Vybavení

Třetí pokus o prvovýstup na Gasherbrum I

Horolezci Marek Holeček a Tomáš Petreček se připravují na projekt Wild Challenge. Zeptali jsme se na podrobnosti.

Co si máme představit pod názvem Wild Challenge?

Mára: Jakmile přidám slova jako Karákóram, osmitisícový obr Gasherbrum I, pokus o novou cestu alpským stylem a přihodím indicii výprava, mělo by být jasné, o co běží. Možná lehce zavádějící je slůvko výprava. Běžnější termín expedice mi ale evokuje těžkopádnost mnohahlavé skupiny, kde vrchol byl jediný cíl. Patřilo to k době a přístupu, ale zeměkoule se nepřestala otáčet. Pro mě je cíl samotná cesta a vrchol je pouhou laskominkou na závěr.

Tomáš: Začátkem července odlétáme společně do Pákistánu. Čeká nás prvovýstup jihozápadní stěnou vysokou 2500 m, která se zvedá k nebi v závěru ledovce Abruzzy. Jediný, kdo se kdy o tuto cestu doposud snažil, byla legendární dvojce Kurtyka s Kukuzckou. Při pokusu prostoupit horní partií hory ale nakonec přelezli zcela do jižní stěny, kde svůj prvovýstup napojili na americkou cestu.

Mára: Přesně tak, Gé jedna, neboli „Gé bod“, jak ji familiérně tituluji, má překrásnou jihozápadní stěnu, končící ve výšce 8068 m. A světe, div se, přirozená diretka od úpatí k vrcholu je do dnešních dnů panensky čistá.

Nebude to ale tvůj první pokus.

Mára: V letech 2009 a 2013 jsem se vydal se Zdendou Hrubým linií, která od nástupu z levé strany sleduje strmý skalní hřeben. Přibližně v sedmi tisících bylo nutné poměrně problematicky prolézt do ledového pole. Tam, o čtyři sta metrů výš, náš nejlepší pokus skončil. Následoval dramatický sestup kvůli zdravotním problémům mého parťáka, gradujícím do prasklých žaludečních vředů. Při druhém pokusu stejnou cestou o čtyři roky později udělal Zdenda osudovou chybu, která ho bohužel stála život. Víc se nehodlám vracet k momentu, ze kterého se jak já, tak i všichni blízcí vylízávají dodnes.

Tomáš bude v Karákóramu testovat nové vybavení, o co jde?

Tomáš: Na trh s alpinistickou výbavou vstupuje firma Salomon. Už jsem vybavení z kolekce Salomon S-LAB X Alp zkoušel v Alpách a beru ho s sebou i do Karákóramu. Obuv, oblečení i batohy jsou určeny především pro rychlejší pohyb ve vysokých horách, ale většinu modelů oceníte i v našich podmínkách.

Čeká vás první společný pokus o prvovýstup.

Mára: Tomáše jsem si vybral ze zištných důvodů, dokáže v klidu vydýchat mou roztěkanou a vznětlivou povahu, a pak je mladší, lepší a hezčí. No, neber to! Možná se zdá, že jsme na hlavu padlí, když hodláme s Tomem tahat čerta potřetí za ocas. Jedno rčení ale tvrdí, že kvalita žití není jen žít. Oba dva jsme se v tomhle bodu našli, protože srdce dobrodruha tluče radostněji, když se něco děje. Ale právě v horách se nabízejí tak silné zážitky, že stojí za to pokoušet tu vrtkavou štěstěnu. Otočme nový nepopsaný list, kde naše „Divoká volba“ bude uprostřed léta plnit úplně nové řádky.

Tomáš: Prvovýstup na osmitisícovce je velká výzva, o to větší, když mám možnost jet s Márou. Docela jsme si spolu sedli, takže je to pro mě velká příležitost. Navíc se můžeme soustředit jen na samotný prvovýstup, protože jsme oba už na vrcholu stáli. Pokud budou lidi ochotní držet nám palce, tak o to tímto společně prosíme. Informace bude možné sledovat na serverech, které ještě před odletem zveřejníme.

MAREK HOLEČEK (* 1974)

Přední český horolezec, který se rád vydává na náročné lezecké terény a cesty v maximálním počtu dvou, nanejvýš tří lidí. O svých cílech říká: „Pokud štěstí dá své svolení, tak vznikne i nová cesta.“
www.marekholecek.cz

TOMÁŠ PETREČEK (* 1979)

Opavský horolezec a všestranný extrémní sportovec, úspěšný zejména v závodech Adventure Race. Během expedice bude testovat vybavení Salomon.
www.tomaspetrecek.cz

 

wild-challenge-Petrecek-Holecek

wild-challenge-Petrecek-Holecek 1