Deník: Plány Tomáše Petrečka

Opava – Vystoupení opavského extrémního sportovce Tomáše Petrečka na závodu Lysá hora 24 hodin sice nedopadlo úplně podle jeho představ, ve svých plánech se však začíná upínat k létu. Je téměř jisté, že znovu odcestuje do Asie a znovu se pokusí zdolat jedenáctou nejvyšší horu světa Gasherbrum I.

 Podnik, v němž během jednoho dne závodníci musí co nejčastěji zdolat nejvyšší vrchol Beskyd, dokončil na šestém místě. Ve své kategorii byl pak druhý. Závod se konal v nejchladnějších dnech.

„Bylo minus dvacet a foukal skutečně nepříjemný studený vítr,“ poznamenal Petreček a dodal: 
„S umístěním příliš spokojený nejsem. Podle mého to mohlo být lepší. Možná se na tom podepsalo náročné mistrovství světa v Adventure Race v Kostarice a příprava na něj, ale to bych spekuloval. Nebylo to zkrátka ono.“

Své zraky v příštích dnech začne upírat k Šumperku, kde odstartuje podnik s názvem Zimní horská výzva. Společně s Romanem Šinkovským bude obhajovat loňské vítězství.

„Tentokrát se jde obráceně. Ze Šumperka do Trutnova. Trasa je jen velice mírně poupravena. Opět máme ty nejvyšší ambice,“ říká Tomáš Petreček, jenž se po Zimní horské výzvě společně s Jaroslavem Krajníkem a Pavlem Kurzem postaví na start Krkonošského survivalu.

V těchto dnech měl Petreček, který je civilním povoláním profesionální hasič, absolvovat také náročný závod v Adventure Race v Polsku. Plány musel změnit: „Nesedělo nám to termínově. Jaroslav Krajník byl na Kubě a Báru Válkovou trápily zdravotní problémy. S Jardou jsme se proto dohodli na tom, že půjdeme Krkonošský survival. Další Adventure Race půjdeme asi až v květnu ve Slovinsku.“

Určité obrysy začíná dostávat také letní expedice do Asie. Tomáš Petreček se hodlá znovu vydat do pohoří Karákoram, aby opět zdolal 8068 metrů vysoký vrchol jedenácté nejvyšší hory světa Gasherbrum I. S parťákem Markem Holečkem se pokusí uskutečnit prvovýstup.

V loňském roce na této trase tragicky zahynul jeho kamarád Zdeněk Hrubý, jenž se při sestupu dopustil technické chyby a zřítil se z prudkého svahu.

„Chceme to za Zdeňka dokončit. Na osmdesát procent je nyní jisté, že na tuto výpravu skutečně dojde. A to během července a srpna,“ popisoval Tomáš Petreček a na závěr ještě zkusil odhadnout své šance v anketě o nejúspěšnějšího sportovce opavského okresu za minulý rok, jejíž vyhlášení se kvapem blíží.

Vzhledem k tomu, že loni hned dvakrát v průběhu několika dní pokořil vrcholy dvou osmitisícovek Gasherbrumu I a Gasherbrumu II, je nejen pro naši redakci ze všech kandidátů volbou číslo jedna: „Na tohle nedokážu odpovědět, protože nevím, jakých úspěchů dosáhli ostatní sportovci. Každopádně na večer se moc těším.“

Petr Dušek – Deník

odkaz na článek: zde