New route – Gasherbrum I (2015)

DENÍK: Nyní už vše směřuje k expedici

Deník, autor: Petr Dušek, 14.6.2015

Od závodění si nyní dá opavský extrémní sportovec Tomáš Petreček oraz. Na začátku července totiž zamíří na expedici do Asie, takže se musí důkladně věnovat přípravě na pobyt v několikatisícových výškách.

Společně s dalším horolezcem Markem Holečkem se chystá na výpravu Wild Challenge Gasherbrum I. Cílem je pokořit zmíněnou osmitisícovku v rámci prvovýstupu jihozápadní stěnou. Tomáš Petreček v současnosti několikrát týdně dojíždí do Hypoxického centra v Čeladné, kde podstupuje tzv. aklimatizační vysokohorský trénink.

„Jde o simulaci pobytu ve vysokohorském prostředí. Dýchám vzduch se sníženým množstvím kyslíku,“ vysvětloval letošní vítěz ankety pro nejlepšího sportovce Opavska za minulý rok.

Tomas Petrecek Gasherbrum I

Vzhledem k tomu, že čas odletu směr Pakistán se neúprosně blíží, je třeba zintenzivnit také samotný trénink. Závodění v následujících týdnech bude muset jít trochu stranou. „V příštím týdnu se hodlám zúčastnit jednoho hasičského závodu. Nepůjde o nic dlouhého. Podnik se uskuteční nedaleko Zlína a bude zahrnovat jízdu na horském kole, běh a také lezení,“ uvedl Tomáš Petreček.

Získal titul mistra republiky

Třebaže závodní tempo v poslední době poněkud snížil, formu měl výbornou. K největším úspěchům patří například titul mistra republiky v přírodním víceboji dvojic, tzv. EPO survivalu. Společně s Jaroslavem Krajníkem tvořil později vítězný tým Black Hill/Salomon MČR.

Závod se uskutečnil na Berounsku a jeho pořadatelé stanovili start na třetí hodinu ranní. Všichni startující museli absolvovat položky v orientačním běhu, jízdě na horském kole, inline bruslích, v lezení anebo také na kanoi.

„Limitem závodu bylo třináct hodin. Závodníci museli procházet i kontrolami, které však mohli plnit v libovolném pořadí,“ pokračoval extrémní sportovec z Opavy. Vzhledem k tomu, že v noci před startem vydatně pršelo, byla volba správné taktiky o to důležitější.

Dvojice Petreček Krajník nejvíce vytěžila z brzkého lezení: „Na skály jsme šli lézt brzy ráno. Byly sice mokré, ale my jsme toto stanoviště chtěli mít co nejdříve za sebou, abychom se zde vyhnuli návalu v odpoledních hodinách.“

I když pohyb na vlhké skále nebyl jednoduchý, získali dostatečný počet bodů a následně se mohli soustředit na bodově nejzásadnější stanoviště. „Cesta nám s Jardou rychle utíkala a vzájemně jsme se doplňovali. Nejdůležitější pro nás bylo absolvovat dlouhou trekovou zhruba tříhodinovou etapu v rozumném čase, abychom stihli posbírat po cestě zpět co nejvíce kontrol,“ vysvětloval.

Uspěl také na Kružberské přehradě

Vzhledem k tomu, že se startovalo v noci a jejich pronásledovatelé zvolili různé postupy při absolvování závodu, neměl Tomáš Petreček a jeho kolega přehled o tom, jak na tom soupeři průběžně jsou. O to větší mohla být jejich radost poté, co se jim podařilo slanit do Berounky a následně dorazit do cíle, protože skončili první a obhájili prvenství z loňského ročníku.

„Bylo to hodně o taktice a jsem moc rád, že jsme zvolili tu nejlepší možnou. Spolupráce s Jardou nám celkově hodně sedla. Sedlo nám to také fyzicky a měli jsme i dobrou rychlost,“ mínil pětatřicetiletý Opavan, jenž pracuje jako profesionální hasič.

Kromě vítězství na republikovém šampionátu v přírodním víceboji dvojic můžeme považovat za čerstvé také prvenství na Atlas adventure, který se konal v okolí Kružberské přehrady.

„Startoval jsem společně s Petrem Veličkou. Limit byl stanoven na deset hodin. Závodníci absolvovali lezení, slaňovali přehradu, jezdili na kanoi na Slezské hartě, nechyběl orientační běh anebo jízda na horském kole. Splnili jsme všechny kontroly a zvítězili,“ uzavřel Tomáš Petreček, který se už stoprocentně koncentruje na expedici v Asii.

  • Článek naleznete zde
  • Autor: Petr Dušek