Den třetí

Třetí den začal stejně jako skončil ten druhý, tedy pádlováním. Organizátoři o této 65km dlouhé kajakářské etapě hovoří jako o jedné z vůbec nejtěžších v závodě (spolu s šestou trekovou etapou) a zároveň dodávají, že se dost možná jedná o nejtěžší kajakářskou etapu v historii závodů AR. Závodníci se musí vypořádat s její délkou, vysokými teplotami, silnými přílivovými vlnami, ale i nedostatkem pitné vody. Že se organizátoři nemýlili dokazují i dosažené časy. Nejlepší týmy strávily na této etapě 20 hodin, přestože odhad organizátorů činil, že to bude hodin 15.

Oba české týmy se v této etapě pořadím o něco propadly. Momentálně je na tom lépe tým Salomon-Suunto/Nutrend/S21, který absolvoval etapu za zhruba 25 hodin a v jejím cíli byl klasifikovaný na 19.místě. Tým OpavaNet/Accom v etapě strávil ještě o 3 hodiny více a když v 6:13 (13:13 našeho času) dorazil do jejího cíle, patřilo mu 25. místo.

Tomas Petrecek Costa Rica 2013

Jako další čeká na závodníky 101km dlouhá biková etapa, do které je vložená ještě speciální disciplína, tzv. Superman Ride, při které jsou závodníci zavěšeni na 2km dlouhé lano natažené nad pralesem, nad kterým se „proletí“ (video zde > Superman ride). Pátá etapa už má i svou velkou „oběť“, kvůli pádu a vykloubení ramene, musel ze závodu z třetího místa odstoupit jeden z favoritů závodu, tým Silva. Ve předu se tím pádem osamostatnila dvojice týmů Thule a Seagate, která dorazila do cíle etapy pouze s půl hodinovým odstupem v 7:30, respektive 8:00 (15:00 našeho času).

V tuto chvíli, po 72 hodinách závodění jsou oba české týmy zhruba v polovině etapy, zhruba s 2,5 hodinovým rozestupem, oba se opět prodírají pořadím vzhůru. Po páté etapě čeká na všechny týmy povinná 4hodinová spánková pauza a v případě potřeby i lékařská prohlídka. Po ní již následuje nejdelší etapa závodu, téměř 100km dlouhý trek velice náročným terénem, na který zbruba před hodinou respektive hodinou a půl vyrazili lídři závodu (Thule), před druhými (Seagate).