Den třetí: O dieselové mašině Black HILL a o „adventure semíncích“

Tahle mašina se možná pomaleji rozjíždí, ale pak už jí jen těžko zastavit. Ano, máme za sebou 75 hodin závodu a to je ten čas, kdy Black HILL začíná té absolutní špičce dýchat na záda. Hlava mi to vlastně nebere. Momentální pozice našeho týmu je totiž sedmé místo! Paraguayský šampionát vstoupil, řekněme, do druhé fáze. Po extrémně dlouhých etapách 1 (trek) a 2 (kajak) se stavba trati výrazně proměnila. Nyní na týmy čeká poměrně rychlé střídání (na adventure race) etap cyklistických a trekových. Zdá se, že to Tomovi, Terce, Járovi a Pavlovi vyhovuje.

Tak jim pojďme znovu zaslat nějakou tu podporu a tlačme jejich tečku vpřed – zde

Obecně mi přijde, že tým Black HILL funguje podle jednoduchého vzorce – čím delší závod a horší (extrémnější) podmínky, tím líp. A fakt, že se v Paraguayi dramaticky změnilo z počasí a z extrémního horka je zima, déšť a bouřky, jim asi sedí. I když to je divné spojení, to nemůže sedět nikomu. No, prostě si s tím umí lépe poradit. Roboti.

Semínka v hlavě

Na absolutním čele se zatím odehrává taky velice zajímavý souboj. Ve velmi těsných rozestupech tam soupeří tři týmy – novozélandští Avaya, švédští SAFAT a estonští ACE LaSportiva. Do napínavé bitvy ale opět vstoupila pravidla. Překvapivě je opět porušila ta nejzkušenější čtveřice, tedy Avaya. Tentokrát se provinila tím, že na čtvrtou etapu (trek) si zapomněl vzít GPS tracker. Organizátor ji následně potrestal dvouhodinovou penalizací, kterou si bude muset odbýt v posledním depu.

Nathan a spol. tak musí prožívat nepříjemné déjà vu z roku 2011, kdy na světovém šampionátu v Tasmánii přišli o jasný titul kvůli stejné chybě. Tehdy museli v posledním depu za trest dřepět 4 hodiny a nakonec kvůli tomu titul ztratili jen o pár minut.

Nechci spekulovat, zda chyba může pramenit z incidentu, který jsem popsal včera chci jen říct, že hlava je mocný nástroj a udržet jí v rámci tak intenzivní a nepřetržité zátěže, které závodníci během adventure race čelí, na uzdě, je jednou z nejtěžších výzev v rámci extrémních sportů. Když Vám nějaká situace nepřijde fér a zaseje semínko křivdy do hlavy, adventure je krutý v tom, že to semínko má sakra hodně času na to se pořádně rozrůst.

Pasič

Foto: arworldseries