Den pátý

Oba české týmy strávily celý pátý den na treku. Dle GPS je na tom lépe tým OpavaNet/Accom, který se pohybuje na devátém místě u CP34, poslední kontrolou před koncem treku (ale stále je ještě čeká pořádný kus).

Tým Salomon-Suunto/Nutrend/S21 je o kousek zpět, momentálně s nejlepším kostarickým týmem Aerodivo na 11.-12. místě.

Po této královské trekové etapě, čeká na závodníky, kratší 40km dlouhá cyklistická etapa a poté již přijde na řadu raftingová etapa na řece Pacuare, která je považována za jednu z deseti nejhezčích řek, vhodných pro rafting.

I když by to nemuselo být na první pohled patrné, tato etapa bude pro vývoj závodu velice důležitá a to především díky tzv. „Dark zóně“, během které týmy do etapy nemohou vystartovat. Obtížnost řeky je klasifikována jako WW4, místy dokonce WW5 (na vysvětlenou: WW pochází ze slov Wildwasser a jedná se o klasifikaci vodácké obtížnosti, WW5 jsou extrémně těžké peřeje), a proto by bylo velice nebezpečné, kdyby se na ni týmy vydali v noci.

Poslední možný čas, kdy na řeku lze vyrazit, tak aby týmy nepostihla tma (17:30), byl organizátory stanoven na 14:00, respektive 15:00 na CP40, což je kontrola někde na trase etapy. Když týmy tento limit nestihnout, pokračovat v etapě budou moci až v 5:00 následující den, to znamená po 13 hodinách! Dnes se podařilo projet etapu před „Dark zónou“ pouze třem vedoucím týmům, ostatní týmy tento limit nestihnout a proto lze očekávat, že se v depu před etapou sjede hodně týmů a zítra v 5:00 (14:00 našeho času) se všichni vydají společně znovu do závodu. Lze to nazvat takovým malým restartem, před poslední fází závodu.

Je reálné že tuto hodinu stihne i tým Opavanet/Accom (a možná i další týmy včetně druhého českého) a dotáhne se tím pádem dokonce i na čtvrtý tým v pořadí. Narozdíl od něj by ho ale čekalo o dost méně odpočinku. Tak jako tak „Dark zóna“ slibuje zajímavou zápletku!