Co vlastně jím?

Co tedy jíš, když nejíš maso? Ptají se mě kamarádi, rodina i novináři v rozhovorech… Co tedy jím? Spoustu jsem toho o stravě přečetl a informace sbírám vlastně pořád a všude… Vegetariáni, vitariáni, vegani… Nakonec jsem zjistil, že až tak úplně nezapadám do žádné kolonky a z každého způsobu stravování jsem si vzal něco, co mi sedělo, a o čem jsem věděl, že budu schopen dodržovat. Tedy vracím se k masu – nejím ho už několik let, ne snad proto, že je za tím hluboká filozofická myšlenka, ale zkrátka mi nechutná, cítím, že ho nepotřebuji a navíc mám zkušenost, že jej trávím velmi dlouho, takže jsem ho postupně vyřadil úplně. Ale jak nahradit bílkoviny, které jsou hlavní stavební látkou téměř všech buněk v těle?  Z živočišných aminokyselin jsem si “nechal” vejce (nekupuji však v obchodních řetězcích) – ty poměrně často a v různých podobách snídám a doplňuji větším množství syrové zeleniny. Ráno si dávám také vločky v kombinaci s čerstvým ovocem či tvarohem (nejčastěji jablka, hrušky, banán, švestky,…) Více ve stravě využívám rostlinné bílkoviny – tedy luštěniny (čočka, cizrna,..), ořechy (hlavně vlašské), obiloviny ( hnědá rýže), semínka (konopná). Větší důvěru mám v potraviny, které jsem jedl od dětství a jsou k dostání odjakživa – tedy raději si dám slunečnicová či dýňová semínka než populární chia a raději jablko než litchi.

 

Tomas Petrecek - Salomon-Suunto Hr2

Semínka a ořechy sypu snad do všech jídel – polévek, salátů, jogurtů, ovesných kaší. Základ mé každodenní stravy pak tvoří také hnědá rýže a těstoviny (střídám amarantové, celozrné atd.) v kombinaci se zeleninou. Docela se vyhýbám sóji a potravinám z nich – ty mi taky příliš nechutnají.

Vyzkoušel jsem různé doplňky stravy – proteinové směsi pro sportovce. Když jsem si pročítal etikety, našel jsem spoustu “chemie”, ať už aspartam, acesulfan nebo cyklamáty a to často i ve výrobcích, které se tváří jako přírodní . Tak jsem se zase soustředil jen na stravu bez podobných doplňků a hledal dál. Teď zkouším Raw proteinové směsi od Lifefood – aktuálně mám otevřený konopný a vanilkový. Prášek sypu do ovesných vloček, jogurtu, nápojů, polévek nebo si dělám samostatné koktejly. Směsi obsahují bílkoviny ze semínek a jsou tak velmi dobře stravitelné, takže si je mohou dát i před tréninkem. Konopný protein obsahuje téměř padesát procent bílkovin, které vznikly rozdrcením semínek Cannabis sativa – tak je díky svým vysokým nutričním hodnotám považována za jednu z nejvýživnějších rostlin na světě.

Snažím se také postupně zbavovat potravin obsahující klasický bílý cukr a nahrazovat ho jiným sladidlem – třeba sirupem z agáve, ten mám také od Lifefoodu. Co si neodpustím je pečivo, a to hlavně v dopoledních hodinách – mám rád klasický žitný chléb.

Občas mám i chvíle, kdy hřeším a nad jídlem tolik nepřemýšlím – hlavně, když mě přepadne chuť na sladké po nějakých delších závodech. To raději ohlásím  doma, aby z mé blízkosti odstranili vše, co obsahuje cukry:-)

Lifefood Tomas Petrecek 2016

Proteinové RAW směsi Lifefood