Co je to Adventure race?

Adventure race jsou týmové závody pořádané v těch nejzajímavějších místech dané země, při kterých se střídá několik disciplín. Základem je orientace podle mapy v mnohdy náročném terénu, kde týmy stráví několik dní a postupně musí projít kontrolními body. Nejdelší a nejextrémnější závody mohou být dlouhé i více než týden. Základními disciplínami každého „adventure race“ jsou běh, jízda na horském kole a kajak. Závod ale mnohdy obsáhne i další sporty jako lezení, rafting, plavání, canyoning nebo jízdu na koni.

Tým má obvykle čtyři členy, z nichž musí být aspoň jedna žena a všichni musí absolvovat celou trasu i disciplíny, nejde tedy o štafetu. V průběhu závodu toho týmy moc nenaspí, jde spíše o desítky minut a to s ohledem na délku závodu. Týmová soudržnost a týmový duch jsou při AR závodech velice důležité a mohou snadno ovlivnit dobrý výsledek jejich snažení. Velmi důležitá je taktika – týmy si samy volí postup, odpočinek a rychlost s ohledem na předpokládaný průběh závodu.

Mezi nejzajímavější a nejtěžší závody patří ty, zahrnuté v Evropském poháru (Adventure Racing European Series) a Světovém poháru (ARWS – Adventure Racing World Series). Vrcholem roku je vždy Mistrovství světa.