Češi v Polsku svedli náročný boj v zimním ME v Adventure race

Vstříc ledu, sněhu a 500 kilometrové trati vyrazily do polského Regietówa 23. – 27. ledna tři týmy z Česka. Všechny těžký závod dokončily. Nejlepší vybojoval čtvrté místo.

Mistrovství Evropy v zimním adventure race v Polsku je tradiční závod, který si však do své termínovky zařazuje jen část „adventuristů“. Ne každý závodník je ochoten bojovat kromě samotných sportovních disciplín také se zimou, sněhem a ledem. Zimní závody jsou obecně dvakrát až třikrát náročnější než letní. Fyzicky a mnohdy i psychicky. I proto patří všem zúčastněným velký obdiv.

Při adventure race závodníci několik dní a nocí překonávají vzdálenost v řádu stovek kilometrů. Zpravidla nonstop. Složení disciplín se liší podle ročního období. Základem je běh, trekking, kolo a lezení. V létě organizátoři zařazují in-line bruslení a kajak či raft, v zimě běžky. V čtyřčlenném týmu musí být nejméně jedna žena.

Letošní Mistrovství Evropy v zimním adventure race připravil závodníkům tři dny a tři noci závodění takřka nonstop. Už po sedmikilometrovém prologu čekal na týmy 42 dlouhý trek a pak 131 kilometrový cyklistický úsek. Nechyběly běžkařské etapy. Jedna měřila 36 kilometrů, druhá 63. Mezi nimi plnili závodníci různé úkoly. Letos k nim patřilo slaňování radniční věže, přemostění řeky po laně s bicyklem na zádech, nebo práce s navigací GPS.

Závodníci mapu dopředu neznali. Organizátor ji zveřejnil až pár hodin před startem.

Průběh mistrovství značně komplikovalo náledí. Obzvláště při cyklistických etapách, si museli dávat závodníci pozor na pády, byť měli svá kola opatřena speciálními plášti s hřeby. Přetěžké byly také běžkařské etapy. Na zavátých kopcích nemohla být o prošláplé stopě ani řeč a lyže se mnohdy nepříjemně bořily do ledových krust. „V takové situaci o závodu rozhoduje i kvalitní vybavení. Například protiskluzové pásy. Mám dobrou i špatnou zkušenost. Kvůli nesprávnému výběru jsme jednou závod nezvládli a ukončili, jindy ho vyhráli,“ vysvětluje zkušený český závodník Marek Navrátil. Podle něj je také nesmírně důležitá psychika. „Je to otázka nastavení hlavy. Můžete mít skvěle natrénováno, ale pokud se během závodu vnitřně propadnete, zlomí vás to zcela,“dodává.

Kuriozitou letošního zimního AR je koňská etapa. Každý tým dostal přidělené dva huculské koníky, se kterými musel dostat přes 16 posledních kilometrů.

V letošním ročníku zimního mistrovství Evropy závodilo 16 týmů z 9 zemí. Úspěšně dokončila polovina.  Medaile našim unikla těsně.

Nejlépe, jako čtvrtí, se umístili Salomon/Suunto/OpavaNet ve složení Tomáš Petreček, Zbyněk Cypra, Pavel Kurz a Zuzana Kroutilová.

Za nimi, na pátém místě, dorazili do cíle  CZAR Team Berghaus/Merida/Nutrend v obsazení Tomáš Vaněk, Petr Bloudek, Jiří Lorenz a Zuzana Weissová.

Osmým a posledním týmem, který byl klasifikován, byl Salomon-Suunto/OpavaNet CZE II v sestavě Marek Navrátil, Pavel Paloncý, Michal Peitz a Petra Nováková.

Vítězi se stali Poláci, druzí byli Rusové, třetí Estonci.