Boj o světový titul začíná!

Je to tady, možná nejtěžší outdoorový závod na světě, Mistrovství světa v Adventure race, odstartuje už za pár hodin. V 10:30 našeho času (o půl páté ráno ekvádorského času) budou všichni závodníci převezeni na start. Startovní výstřel by pak měl padnout v 14:30.

Nikdo nechybí

Ve startovní listině letos najdeme něco přes 50 týmů, samozřejmě včetně všech nejlepších. Mezi favority budou tradičně patřit novozélandští Seagate, švédský tým Haglofs-Silva, britský tým Adidas Terrex nebo americký tým Tecnu. Do výčtu favoritů určitě musíme zařadit i nejlepší španělský tým Columbia Vidaraid a francouzské Raidlight. Černými koňmi závodu pak mohou být domácí ekvádorské týmy a ostatní týmy z Jižní Ameriky. Českou republiku budou reprezentovat dva týmy. S číslem 46 vystartuje tým BLACK HILL/OpavaNet ve složení Tomáš Petreček, Jaroslav Krajník, Pavel Kurz a Dáša Svěráková. Druhý český tým, Salomon/Suunto-Nutrend, v sestavě Marek Navrátil, Pavel Štryncl, Roman Šinkovský a Radka Brožková ponese číslo 47.

Extrémní trať

Organizátoři slibují jednu z nejtěžších tratí v historii závodů Adventure race. Na závodníky čeká neuvěřitelných 700km, složených především z trekových, bikových a kajakářských etap. Tradičně budou vloženy i technické disciplíny (slaňování a tak podobně).

Týmy se navíc celý závod budou muset vyrovnávat s vysokou nadmořskou výškou. Téměř jedna třetina z celkového počtu kilometrů bude vedena v nadmořské výšce přes 3000 m.n.m. Většina týmů se do dějiště šampionátu vypravila dříve a věnovala aklimatizaci a přizpůsobení se podmínkám ve vysokých nadmořských výškách co nejvíce času. Přesto by domácí týmy mohly těžit z toho, že v takových podmínkách strávily celý život a jsou na ně zvyklé.

trasaPlánek trati

Odhadovaný čas vítěze je 110hodin. V průběhu závodu není žádná povinná zastávka určená k odpočinku. Budou ale etapy, ve kterých organizátor určí takzvané „dark zóny“, tedy časový interval, během kterého týmy nebudou moci etapu, vzhledem k nebezpečí, které by její absolvování v noci, za absolutní tmy, přinášelo. Můžeme se tedy těšit i na taktickou bitvu, kterou „dark zóny“ do závodu zpravidla přinášejí. Už nejednou se stal boj o stihnutí limitu před „zavřením“ etapy rozhodující pro výsledek celého závodu.

Ostrý start

Hned zkraje na závodníky čeká velice náročná etapa. Všechny týmy budou převezeny na start, do nadmořské výšky okolo 4000 m.n.m., odkud odstartují na 29km dlouhou trekovou etapu, vedoucí kolem sopky Antisana (5704 m.n.m). Během etapy se závodníci dostanou až do výšky 4500 m.n.m., což je nejvyšší bod celého závodu.

O tom, že to bude velice náročných 29km svědčí i odhad organizátorů, který říká, že některé týmy na tomto úseku stráví 8 hodin.

 TRATPředpokládané časy etap

Závod pro Vás budeme sledovat a připravovat pravidelné zpravodajství z jeho průběhu na webových stránkách tomaspetrecek.cz a blackhill.cz. Online zpravodajství, včetně GPS trackingu, můžete dále sledovat na oficiálních stránkách závodu. Máme se na co těšit!