AŽ NA DNO – China, Eco-quadriathlon Luoma lake

Zahraniční týmy jsou ve velmi silných sestavách a je nám jasné, že udržet se v TOP 10 je hodně ambiciózní cíl. Na druhou stranu věříme v náš tým, v naši sestavu.

Je po jedenácté večer čínského času a my ukrajujeme poslední kilometry 240km trati v okolí Seqian a Louma lake. Ostré tempo celého závodu se citelně projevuje v závěrečné běžecké etapě na 40km. Máme toho už všichni opravdu dost a makáme na doraz. Nabíháme do křižovatky, ze které máme závěrečnou rovinku 1,8 km do cíle. Šinky (Roman Šinkovský) oznamuje, že pokud tady už jiný tým neuvidíme, mohli bychom trochu zvolnit. Ostrá levá. Cílová rovina před námi. Ohlížíme se přes rameno.

Do křižovatky nabíhá ze severu novozélandský tým. Nechce se mi ani věřit, ale jsou tam. Máme na ně jenom asi 70 metrů. Zrychlujeme. Jdou po nás! Zrychlujeme ještě víc. Rozestup je pořád stejný! Musíme to tempo vydržet. Náš tým funguje skvěle a každý do toho dává úplně vše, co ještě zbylo. Šinky v čele nás vede k cíli. Stále je však nemůžeme setřást. Jdeme úplně na doraz. Už vidíme cíl.

Dokázali jsme to! Je to tam! Z posledních sil objímám všechny členy týmu a lehám si na zem.

A teď se vraťme na začátek….

Je 6.00 (půlnoc našeho času), stojíme na malé pláži v neoprenech. Raději jsme před závodem testovali vodu a máme jasno, na 2,5km určitě neopren pomůže. Výstřel. Stovka závodníků zběsile běží k jezeru. Nemohu uvěřit, že z vody vylézáme na 3.místě. Čeká nás kajak 22km. Zde se projevuje kvalita zahraničních týmů. Propadáme se na 9.misto. Rychlé depo nás posouvá o dvě příčky dopředu. Rychlá inline etapa na 20km nás posouvá dokonce na 6.misto. Věříme si. Vyrážíme na bike 48km. Tým pracuje bezchybně. Nalepeni jeden na druhého se pravidelně střídáme na špici. Ostré tempo držíme až do depa. Odsud běžíme na slanění. Vybíháme 28pater výškové budovy. Krátká čekačka než slaní švédská Silva. Po dvojicích nastupujeme do 103m dlouhého slanění. Zpět do depa dobíháme společně s Black Dirt adventure (Nový Zéland). Vyrážíme na kajak 38km. Cestou sledujeme vedoucí týmy a počítáme, kolik nám na ně chybí. Mnohem horší je však pohled na trojici týmů v blízkém závěsu za námi. Pádlujeme ze všech sil.

Na kolo vyrážíme na sedmé pozici. Dotahujeme se zpět na tým Black Dirt (zpětně zjišťujeme, že na této etapě jsme zajeli nejlepší čas ze všech týmů). Čeká nás závěrečná etapa. Běh 40km na tvrdém povrchu a téměř bez převýšení. Alespoň je již v noci a lehce orientační. Začíná se projevovat únava. Musíme však vydržet a obhájit dosavadní skvělý výkon. Bohužel u kontroly č. 17 děláme mapovou chybu a propadáme se na 8. místo. Navíc se na nás dotáhly další týmy. Nesmíme to pustit! Dobrým postupem si opět polepšujeme na posledních dvou kontrolách. Vybíháme z poslední kontroly a jsme opět sedmí. Musíme se kousnout až do cíle. Všichni to víme a jdeme až na dno svých sil.

Autor: Jaroslav Krajník

Sedmé místo je pro nás velkou odměnou za skvělý výkon celého týmu.

  1. Raw adventure (Francie + Austrálie)
  2. Team NZ adventure (Nový Zéland)
  3. Haglofs Silva (Švédsko)
  4. Peak adventure (Austrálie)
  5. Team Multisport (Finsko)
  6. Black Dirt adventure (Nový Zéland)
  7. Salomon/Accom/OpavaNet (Czech Republik)

Název týmu: Salomon/Accom/OpavaNet

Složení týmu: Dagmar Svěráková, Tomáš Petreček, Roman Šinkovský, Jaroslav Krajník

Datum závodu: 15. – 17. září 2014