AR Chorvatsko – 4. místo

SP v Adventure Race Croatia ??
Czech team – Black Hill | Salomon ?? 
Do Chorvatska jsem se dlouho těšil. Jednak na úžasné prostředí v okolí Zadaru, ale i na týmové závodění, které mi kvůli expedici a pobytu v horách už docela chybělo… Předzávodní přípravy v podobě balení jednotlivých dep, chystání jídla a vymýšlení týmové strategie proběhly bez větších problémů. Zbyl i čas na průzkum okolí dějiště závodu, ať už na kolech nebo plaváním mezi blízkými ostrovy…

A najednou to začalo. Startujeme, jak už bývá zvykem, v rychlém tempu a za přítomnosti ostrých slunečních paprsků. Kajakářskou etapu střídá dlouhý trek v nedalekých horách se slaněním do hluboké vápencové propasti a s vloženými Scramblingovými pasážemi (Scrambling: trek jehož součástí jsou lehké skalní lezecké pasáže, které se překonávají převážně bez lana). Cestou se nám daří rychle dohledávat jednotlivé kontroly, a tak do prvního depa dorážíme jako první – už za tmy.

Moc se nezdržíme, bereme kola a pokračujeme dál… Docela to jede až do okamžiku, kdy přichází silný vítr a nekonečný kopec. Celodenní pobyt na slunci také udělal své a já se necítím moc dobře. Kvůli tomu musíme odpočívat – dvakrát po zhruba deseti minutách. To nás odsouvá na třetí příčku – pořád si ale za prvními týmy držíme jen velmi malý odstup. 

Díky pořadatelům a jejich pečlivému výběru nejzajímavějších míst doslova ukusujeme jednu etapu za druhou. Běh střídá kolo… a opět kajak, tentokrát na průzračné řece Krka. I umístění jednotlivých kontrol je promyšlené a často na odlehlých místech bez cest a pěšin. Jedinou možností je “rubat” to hlava nehlava – vodou, hustým porostem nebo zkracovat postupy přes všudypřítomné skalní prahy.

Často se střídáme v pořadí na špici s dalšími třemi týmy. Je to hodně vyrovnané… Zbývá posledních dvacet hodin závodu a my docházíme na osudnou kontrolu, kde ji na jednom místě hledáme téměř hodinu a ztrácíme tak druhou pozici..

Další důležitý okamžik – hlavní odpočinek a spánek plánujeme na druhou noc a to v délce jedné hodiny.. Budík a následné probuzení je jako vždy hrozné. Nikomu se nechce, tělo je slabé, unavené, a jen týmový duch každého z nás žene dál do boje.

Následují deštivé hory v mlze, obtížnější navigace a dlouhé postupy na azimut. To zvládáme dobře a brzy už zase svištíme na kole a sbíráme jednu kontrolu za druhou. Na jednu musíme dokonce společně doplavat ke skalní stěně… Postupně se opět dotahujeme na první tři týmy. Rozestupy jsou minimální.

Poslední noc je ve znamení občasných mikrospánků… Nějak ji překonáváme a pak už jen poslední kolo podél mořských útesů a vinic, které poskytují rychlé a sladké občerstvení. Během toho už jen kontrolujeme pořadí, nejsme už schopni výrazně zrychlit. Na závěrečný mořský kajak, kde je největším našim soupeřem silný protivítr, vyrážíme na čtvrté pozici, kterou taky dovážíme do cíle… 

Unaveni, totálně prosoleni, ale hlavně šťastni, že to máme za sebou. Chtěli jsme být na bedně, což se bohužel nepovedlo… Tak snad příště…

Děkujeme moc všem, kteří nám fandili a podporovali na dálku. Bylo to znát ?

Výsledky:
1. ?? USWE Adventure team
2. ?? Team Hoka One One
3. ?? Raidsaventure.fr
4. ?? Black Hill | Salomon