New Route - Nanga Parbat (2018)

Aklimatizace v plném proudu

Za posledních pár dní jsme podnikli průzkumné výpravy do okolí, abychom přivykli nadmořské výšce. A to se, zdá se, povedlo na výbornou. Ve výšce tábora cca 3 500 m.n.m. už se nám pobíhá úplně dobře a tak pomalu míříme výš.

Život pod Nanga Parbat

Při našich toulkách po okolí jsme potkali i pár místních obyvatel, kteří opravdu žijí na stráních pod horou. Čas se zde zastavil před stovkami let. Lidé žijí v malinkých domech z kamení, většinou z části zakopaných do země, bez elektřiny, mobilního signálu, dopravy… K nejbližší vesnici je to den chůze, což je na horské poměry poměrně blízko, ale na nákup dost daleko. Většina lidí se zde živí pasením koz a krav nebo také kácením stromů.

„Vyběhli“ jsme na pár okolních kopečků, odkud jsme viděli, že nedaleko BC je jezírko.  Při  cestě okolo není  téměř vidět, celé je obehnáno velikou hradbou suti, tak vystupuje vysoko nad okolní teren. Je kalné, zásobované žlabem z Nangy, když taje sníh. Kousek od něj vystupuje cesta od Messnera.. Myslím, že se tady od jeho dob téměř nic nezměnilo.

V pondělí jsme se malinko zapomněli při čtení knížek a praní ponožek a vyrazili jsme na průzkum až odpoledne. Je tu teplo a šli jsme jen na chvíli. No jako bychom byli poprvé na horách, bez čelovek, bundy, batůžku, prostě úplně nalehko… Na vrcholku jsme byli se západem slunce a protože se tady tma dělá sakra rychle, sestup byl za chvilku hodný slepecké hole. No, trošku se to protáhlo… Zachránil nás jeden polo-zakopaný domeček, kde měli baterku. Mára jim plynnou urdšťinou vysvětlil, že si to potřebujeme půjčit do rána a šli jsme. V táboře už po nás málem vyhlásili pátrání, ale hlavně nám úplně vystydla večeře 🙂

Do 7000 m.n.m. a zpět

Hned co jsme si po našem dobrodružství odpočinuli, vyrážíme na první velký aklimatizační výstup. Nebylo úplně jednoduché vybrat jednoduchou cestu.  Není tady klasická snadná výstupová cesta, proto musíme improvizovat. Půjdeme na kopec vedle BC a z něho hřebenem do stěny východního vrcholu Nanga Parbat.. Plan je dorazit do 7000 m.n.m. a vrátit se zpět do BC. Mělo by nám to zabrat asi 3-4 dny…

Dobře zavázané boty, to je základ…

Vybalit, zabalit, zkontrolovat, přidat, ubrat …cvičení prý dělá mistry.

Tomáš Petreček a Marek Holeček na treku po okolí.

Tomáš Petreček a východní vrchol Nanga Parbat.